Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Chlamydia trachomatis jedną z najczęstszych przyczyn poronień!

Chlamydioza to podstępne zakażenie. Często nie daje ono żadnych objawów obecności w organizmie kobiety. Pozwala nam zatem myśleć, że jesteśmy całkowicie zdrowe i możemy bez obaw zajść w ciąże. Kiedy jednak pojawiają się z tym problemy nierzadko okazuje się, że są one spowodowane właśnie infekcją chlamydia trachomatis.

Trzeba mieć świadomość, że zakażenie wyżej wspomnianą bakterią może dotknąć w zasadzie każdą z nas. Ryzykiem obciążona jest każda osoba aktywna seksualnie. Dlatego też Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wyżej wymieniona grupa poddała się testowi na obecność bakterii Chlamydia trachomatis przynajmniej raz w roku. To znacznie zmniejszy ryzyko powikłań oraz dalszego przenoszenia bakterii na kolejnych partnerów. Mylne jest przeświadczenie, że Chlamydioza dotyczy tylko kobiet, które często zmieniają partnerów. Nawet jeśli masz tylko jednego partnera seksualnego jesteś w grupie ryzyka!

Czym jest chlamydia trachomatis?

Chlamydia trachomatis jest najważniejszym epidemiologicznie i klinicznie gatunkiem rodzaju Chlamydia. Bakteria ta przenoszona jest drogą płciową lub w czasie porodu. Atakując człowieka wywołuje wiele infekcji będących przyczyną bólu i dyskomfortu w obrębie narządów płciowych, prowadząc nawet do bezpłodności. Zakażenie chlamydialne dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jednakże w większym stopniu dotyka ono tej drugiej grupy.

Zakażenie chlamydialne a poronienia

W przypadku infekcji chlamydialnej najgroźniejszym powikłaniem jest bezpłodność. To właśnie dlatego kobiety, które mają problem z zajściem w ciąże standardowo wysyłane są na badanie mające na celu diagnostykę zakażenia tym patogenem. Nie mniej jednak na wczesnych etapach rozwoju płodu może ono również prowadzić do poronienia. Dlatego też przed planowaną ciążą warto wykonać badanie wykluczające infekcję. Chlamydia trachomatis zaburza również przebieg ciąży oraz jest przyczyną przedwczesnych porodów. Najskuteczniejszym badaniem w celu zdiagnozowania zakażenia nią jest badanie genetyczne, które jest również rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg