Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Czy TO już się zaczęło?

Dla wszystkich tych, które mają wizję porodu w samochodzie lub powtarzających się „fałszach alarmów” przedstawiamy listę faktów, które mówią, że TO już.

Na początku zapomnij o filmowych porodach, gdzie ciężarna kobieta nagle, zaskoczona łapie się za brzuch i z wielkimi oczami mówi „to już!”.


Będziesz miała czas na rozpoznanie czy to już się zaczęło. Przeciętnie poród trwa 9 godzin u pierworódki i 6,5 godziny u kobiety rodzącej kolejny raz – i to liczone od startu regularnych, bolesnych skurczy, pojawiających się w 3-5 minutowych odstępach. U większość kobiet od pierwszych niezbyt wyraźnych bóli i skurczy mija kilka godzin zanim przejdą one w regularne skurcze.

Oto parę wskazówek podpowiadających czy poród juz się zaczął:


1. Jak odczuję skurcze? Skurcze porodowe sa odczuwalne nisko w pachwinach lub krzyżu. Mogą one promieniować od przodu do tyłu lub odwrotnie. Mogą także przechodzić do nóg. Sa one tępe, podobne do skurczy w czasie miesiączki. Skurcze, których mogłaś doświadczać przez miesiące ciąży, odczuwalne jako rozciąganie w poprzek brzucha lub jakby dziecko nagle wyprostowało się we wszystkich kierunkach.

2. Jak silne będą skurcze? Prawdziwe skurcze porodowe są tak silne, że nie możesz chodzić lub mówić w czasie ich trwania.

3. Jak często się powtarzają? Aby zmierzyć odstęp między skurczami, należy odmierzyć czas od początku jednego skurczu do początku następnego. Czekasz na regularne skurcze w odstępach co 3-5 minut. 

4. Jak długo trwa skurcz? Skurcz powinien trwać przynajmniej minutę od początku do końca. Czasem na początku porodu może się wydawać, że trwają one znacznie dłużej ale jest to spowodowane tym, że sa one łagodne i ciężko jest stwierdzić kiedy się zaczynają i kiedy kończą.

5. Czy skurcze zmieniają się w czasie trwania porodu? Skurcze porodowe z czasem przybierają na sile, stają się dłuższe a przerwy między nimi są coraz krótsze. Często skurcze przez jakiś czas są na stałym poziomie, a potem w krótkim czasie, w godzinę lub dwie, przybierają na sile jakby poród „wrzucił wyższy bieg”. Skurcze przed porodem czasem są dość regularne ale ich siła nie wzrasta, więc nie sa one skurczami porodowymi.

6. Czy aktywność wpływa na skurcze? Skurcze przedporodowe znikają, gdy np. poruszasz się lub weźmiesz ciepłą kąpiel. Skurcze porodowe nie znikną, jeśli będziesz się ruszać bądź nie. Nie przejdą po kąpieli ani po spacerze, wręcz przeciwnie przybiorą na sile.

7. Czy odeszły Ci wody płodowe? Jeśli odeszły wody płodowe, skurcze zaraz nadejdą i poród się już zaczął. Jeśli jest to tylko sączenie się wód skurcze mogę ale nie musza do niczego prowadzić

Oczywiście trzeba zachować rozsądek. Jeśli jest to Twoje drugie dziecko i obudziłaś się z mocnymi skurczami co 3 minuty ale trwającymi tylko 30 sekund nie musisz czekać aż będą trwały minutę. Z drugiej strony, jeśli masz skurcze co 5 minut przez 3 godziny ale ciągle możesz robić to czym byłaś wcześniej zajęta to nie ma pośpiechu.


Jeśli nie jesteś pewna, co się dzieje i jest to w ciągu dnia to możesz skontaktować się ze swoim ginekologiem i sprawdzić. W nocy lub w czasie weekendu możesz pojechać do szpitala na izbę przyjęć. Wytłumacz położnym, co się dzieje, że chcesz aby ktoś Cię zbadał. Licz się z tym ze będziesz musiała tam zostać na godzinę lub dwie, aby mogli Cię poobserwować czy coś się dzieje.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg