Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Jak zminimalizować ryzyko wczesnego porodu?

Odpowiada Karolina Luzar - ekspert ze szkoły rodzenia Picolino

"Witam serdecznie, cieszę się, że mogę zadać pytanie ekspertom ze szkoły rodzenia Picolino. Ja niestety jestem z innego miasta, nie mogę więc skorzystać osobiście Pomyślałam jednak, że skoro można wysłać mail, to czemu nie - chciałam zapytać co ja, jako kobieta w ciąży mogę zrobić, żeby zminimalizować ryzyko wczesnego porodu? Moja mama urodziła mnie w 36 tc, moja siostra urodziła w32 tc, a ja wszędzie czytam, jakie to ważne by dzieci nie rodziły się zbyt wcześnie - ze względu na ich rozwój itd. Teraz jestem w 25 tc i coraz częściej myślę o porodzie. Staram się dużo wypoczywać, nie stresować, dbać o dietę, nie chodzę juz do pracy, ale zastanawiam się czy jest jeszcze coś, co mogę zrobić by zminimalizować ryzyko przedwczesnego porodu?

Kasia"

Odpowiada położna Karolina Luzar, ze Szkoły Rodzenia Picolino: 

Witam Pani Kasiu, podczas ciąży bardzo istotne jest, aby zapobiegać porodom przedwczesnym. Wypoczynek, właściwa dieta, ograniczenie stresów to kluczowe czynniki, których warto przestrzegać. Oprócz tego to, co mogę Pani polecić, to w miarę możliwości należy nie głaskać brzuszka. Wiele Pań robi to odruchowo, natomiast zaleca się, aby nie dotykać brzuszka bez potrzeby. Głaskanie pobudza macicę do wykonywania skurczów, a to może grozić przedwczesnym porodem.

Kolejna kwestia to dieta, warto zwrócić uwagę aby w diecie kobiety ciężarnej ograniczyć produkty z witaminą A. Ma ona właściwości poronne. Zakazane jest spożywanie alkoholu w czasie ciąży jak również palenie papierosów.

Podczas ciąży nie wskazane jest picie naparów z liści malin, które również mają podobne właściwości.

Na co dzień warto zadbać o higienę osobistą tak aby nie doprowadzać do stanów infekcji lub jeśli już takowa wystąpi wyleczyć ją ( nie leczone infekcje dróg moczowych lub pochwy przyczyniają się do porodu przedwczesnego). W ciąży zaleca się również aby kobieta nie dźwigała ciężarów, powinna wypoczywać i myśleć pozytywnie. Wiele zależy również od naszej psychiki, dlatego bardzo ważne jest pozytywne myślenie.

Tak naprawdę, jeśli lekarz nie stwierdził u Pani tzw. niekorzystnej sytuacji położniczej (poronienia, krwawienie w czasie ciąży, przebyte wcześniej porody przedwczesne, łożysko przodujące) ma Pani spore szanse urodzić o czasie.

Na koniec życzę spokoju i szczęśliwego rozwiązania.

Karolina Luzar, położna Szkoła Rodzenia Picolino

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg