Ta strona używa plików Cookies. Są one potrzebne do poprawnego działania strony. W dowolnej chwili możesz je zablokować w ustawieniach Twojej przeglądarki.

 

Poród przez cesarskie cięcie sprzyja otyłości dziecka

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są podwójnie narażone na ryzyko otyłości – twierdzą naukowcy. Epidemia otyłości może być częściowo spowodowana.... popularnością cesarek.

Amerykańscy naukowcy z bostońskiego szpitala dziecięcego badali 1225 matek i ich dzieci przez trzy lata, ważąc je i dokonując pomiaru tłuszczu u niemowląt. Jedno z czterech dzieci przyszło na świat przez cesarskie cięcie. 

Po uwzględnieniu otyłości u matki, a także innych czynników, naukowcy zauważyli, że prawie 16% dzieci urodzonych przez cesarkę było otyłych w wieku poniżej trzech lat, w porównaniu do 7,5% dzieci urodzonych naturalnie. Naukowcy twierdzą, że niemowlęta urodzone dzięki cięciu cesarskiemu nie są wystawione na pożyteczne bakterie, a więc ich ciała dłużej przystosowują się do różnego rodzaju pozytywnych bakterii, które przyspieszają metabolizm.
Już wcześniej zauważono, że otyli dorośli mają właśnie mniej przyjaznych bakterii w przewodzie pokarmowym, a więcej „złych”, które sprzyjają magazynowaniu tłuszczu i ograniczają spalanie kalorii. 
Inne z kolei badania wykazują, że po prostu otyłe kobiety częściej rodzą przez cięcie cesarskie, dlatego też urodzone przez otyłe matki dzieci, mają większe prawdopodobieństwo otyłości także (na skutek genów i złych nawyków żywieniowych przekazywanych przez matkę).

Naukowcy podkreślają, że każde cesarskie cięcie powinno mieć medyczne uzasadnienie, gdyż wiąże się ono z różnego rodzaju konsekwencjami, których powinna być świadoma i matka, i personel medyczny.

W Anglii około 25% porodów kończy się cesarką, co daje około 155 000 tego typu porodów rocznie. W Polsce wykonuje się ponad 140 tysięcy cesarek, co oznacza, że co trzecie dziecko urodzone w 2010 roku przyszło na świat przez cesarskie cięcie. WHO szacuje, że odsetek kobiet ze wskazaniami do tego zabiegu, wynosi około jedynie 15%.

Badanie zostało opublikowane w piśmie Archives of Disease in Childhood.

Osoby, które odwiedziły tę stronę przeczytały również:

Inne artykuły z tej kategorii

mama-wie-co-robic_315.png

 Aby_twoj_pecherz....jpg

nieboli24_banerek_315px.jpgkomputercyklu_baner_1.jpg

banerek_rower_edited-2.jpg

 

elektrostymulator_banerek_edited-1.jpg

 

kobiecopl_315.jpg

babystyle.jpg